Kolor indygo
Kolor indygo to ponadczasowy trend, wykorzystywany w wielu dziedzinach. Jego interesujący odcień przyciąga wielu projektantów mody i stylistów. Dowiedz się, jak wygląda i z czym można go łączyć.
Jak wygląda kolor indygo?
Indygo to bogaty i głęboki kolor, zbliżony do niebieskiego, fioletu i niektórych wariantów ultramaryny. Występuje w widmie spektroskopowym i jest jednym z siedmiu kolorów tęczy. Zakres światła koloru indygo ma długość fali około 420 mm.
Swoją nazwę kolor indygo wziął od Indygowca barwierskiego, krzewiastej rośliny.
Historia barwy indygo
Indygowiec był uprawiany w starożytnej Azji Wschodniej, Egipcie, Indiach oraz w Peru. Ludzie zaczęli wykorzystywać indygo już około 4000 r. p.n.e.. Barwnik ten był importowany głównie z Indii. Dlatego właśnie zaczęto używać nazwy indygo.
Hiszpanie odkryli na terenach ameryki kolejny gatunek indygo i zaczęli uprawiać go w Gwatemali. Następnie Francuzi oraz Anglicy zajęli się uprawą indygowca w swoich koloniach w Indiach Zachodnich.
Charakterystyczny niebieski barwnik można pozyskać z dwóch roślin: indygowca oraz z urzetu barwierskiego. W Europie przez bardzo długi czas to właśnie ta druga roślina była głównym źródłem barwnika indygo. Dopiero, kiedy szlaki handlowe otworzyły się bardziej, zastąpiono ją autentycznym indygowcem.
Obecnie w produkcji barwy indygo nie używa się już roślin. Zastąpiono je syntetycznymi barwnikami.
Odcienie indygo
Podobnie jak niemal każda barwa, indygo także ma swoje odcienie. Najjaśniejszy z nich to electric indigo. Możemy zobaczyć go na ekranie komputera. Mieści się pomiędzy kolorem niebieskim, a fioletem na kole RGB.
Kolejnym odcieniami są blue violet i deep indigo. One również są jaśniejsze niż oryginalna barwa. Łączą w sobie pigmenty niebieskie i fioletowe, skłaniając się bardziej ku tym drugim.
Odcień imperial blue jest najbardziej zbliżony do oryginalnego pigmentu. Jest to intensywny, ciemny niebieski kolor. Odcienie indygo nie są ciepłe, reprezentują raczej barwy zimne.
Wykorzystanie koloru indygo
Kolor indygo jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Grafika komputerowa wykorzystuje go jako barwę rozjaśniającą. Niektóre armie barwią mundury na kolor indygo. Ten pigment był bardzo ważny dla przemysłu wielu krajów, m.in. Meksyku.
Indygo jest wykorzystywane też wśród ruchów duchowych i w psychologii. Barwa ta ma duże znaczenie w ruchu New Age i reprezentuje barwę pokoju i miłości. Ponadto pigment ten jest szeroko stosowany do barwienia tkanin, takich jak bawełna, jedwab, len czy wełna. Ubrania w kolorze indygo zawsze są modne.
Znaczenie koloru indygo w psychologii
Uważa się, że kolor indygo odgrywa bardzo ważną rolę w psychologii i medytacji. Wspomaga intuicję i percepcję, pomaga otworzyć się to, co nas otacza. Dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągnąć głębszy poziom świadomości. Indygo wspomaga koncentrację przy medytacji i sprawia, że staje się ona dużo bardziej efektywna.
Kolor indygo jest odzwierciedleniem mądrości, sprawiedliwości i uczciwości. Ta barwa może być odbiciem naszej osobowości. Ten odcień stymuluje nasz mózg i odpowiada za zwiększoną aktywność twórczą.
Ludzie z osobowością indygo są z natury bardzo uporządkowani i nie lubią chaosu. Są kreatywni, uczciwi, odpowiedzialni, intuicyjni i oddani. Niestety często mogą być fanatyczni i podatni na uzależnienia.
Barwnik indygo bardzo często był używany także w religijnych rytuałach.
Z jakimi kolorami łączyć kolor indigo?
Łączenie kolorów może być świetną zabawą kiedy wiemy jak to robić. Proste, codzienne połączenia chyba nikomu nie przysparzają problemów. Zazwyczaj stawiamy na najprostsze kolory, które nie przyciągają niczyjej uwagi. Łatwo jest wybierać kolory, które pasują do każdego dodatku. Warto jednak czasem zaszaleć i skomponować strój, który przełamuje schematy.
Łącząc kolory można posługiwać się trzema technikami: kolorów analogicznych, barw komplementarnych oraz triady.
Kolory analogiczne to te, które występują koło siebie na kole barw. Ich połączenie wydaje się harmonijne i stonowane.
Barwy komplementarne to te, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Takie zestawienie to np. róż z zielenią.
Triady to połączenia barw, które są oddalone od siebie o 120 stopni na kole barw. Przy takim połączeniu stworzymy stylizację z silnym kontrastem.
Kolor indygo idealnie pasuje do wielu kolorów. Śmiało możesz łączyć go z:
- z bielą
- ze złotem
- z kolorem słonecznym
- z żółtym
- z bursztynem
- z koralową czerwienią
- z fuksją
Z czym nosić kolor indigo?
Indygo nada twojej stylizacji wyraźnego charakteru, ale nie odbierze jej elegancji. Tę barwę możesz zestawiać z wieloma dodatkami. Białe bluzki, żółte spódnice czy koralowe żakiety do strzał w dziesiątkę. Indigo idealnie dopełni każdą stylizację, zarówno tę do biura jak i codzienną.
Jeśli potrzebujesz zestawu do pracy, oto nasza propozycja. Załóż eleganckie spodnie w kolorze indygo i dopasuj do nich białą koszulę. Zarzuć na ramiona barwny żakiet, a całość dopełnij pudrowymi czółenkami. Takie zestawienia pasują do każdego typu urody i nadają poważny ton.
Potrzebujesz stylizacji wieczorowej? Postaw na klasyczną, dopasowaną sukienkę w kolorze indigo. Dobierz do niej czarny żakiet i metaliczne, eleganckie szpilki. Całość przełam dużymi kolczykami, najlepiej w kolorze srebra. Nałóż na usta czerwoną pomadkę i look gotowy! Indygo i czerń przełamane kolorem czerwonym to propozycja dla kobiet lubiących wytworne kreacje.
Indygo nada się doskonale także do casualowych stylizacji. W zależności od upodobań możesz zdecydować się na dopasowaną lub zwiewną bluzkę w kolorze indygo i musztardową spódnicę. Do tego zestawu dobierz klasyczne botki i niewielką torebkę.
Jeśli lubisz intensywny makijaż, nałóż kolor indygo na powiekę. Przełamany nutą jaśniejszych odcieni i metalicznym srebrem będzie wyglądał pięknie. Paznokcie w kolorze indygo także wyglądają świetnie. Dodaj do nich cyrkonie i świecące pyłki, a osiągniesz wyrazisty efekt.
Polecane stylizacje to tylko niektóre z możliwości noszenia koloru indygo. U wielu kobiet ten odcień sprawdzi się doskonale. Czarne i czerwone sukienki dodają elegancji i stylu, ale nie są tak wyraziste. Moda wymaga czasem odważnych wyborów. Kolor indygo nada każdej stylizacji odpowiedniego charakteru i wyrazu.